Ф1 КИНА: ПОБЕДА НА ХАМИЛТОН,ДОМИНАЦИЈА НА МЕРЦЕДЕС

Актуелниот  шампион Луис Хамилтон влезе во Ф1 историјата како победник на јубилејната трка број 1000 што беше и негов 75 триумф во кариерата.Британецот кој имаше среќен викенд  во Бахреин ,денеска...

Ботас победник на ГН на Австралија

На стартот од сезоната во Формула 1 шампионатот доминација на возачите на Мерцедес кои ги освоија првите две места на подиумот. Финецот Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда...

Ф1 МЕЛБУРН:ХАМИЛТОН СО ПОЛ ПОЗИЦИЈА НАЈАВИ ДОМИНАЦИЈА И ВО 2019

Луис Хамилтон во болидот на Мерцедес ја освои првата стартна позиција за трката во Австралија со која традиционално почнува сезоната во Формула 1.Британскиот возач имаше дуел  со клупскиот колега Валтери...

Хамилтон најбрз на тренинзите во Мелбурн

Викендов стартува новата сезона во Светскиот шампионат во формула 1, а на првите слободни тренинзи во Мелбурн доминираше бранителот на титулата. Луис Хамилтон беше најбрз на двата слободни тренинзи во...

НАДАЛ БЕЗ ЗАГУБЕН СЕТ ВО ПОЛУФИНАЛЕ,ЦИЦИПАС ГО ПОРАЗИ БАУТИСТА АГУТ

Вториот носител Рафаел Надал со максимални 3:0 ,по сетови 6-3,6-4 и 6-2 во четвртфиналето го совлада Францис Тиафо и за место во финалето ќе игра со Стефанос Циципас.Тенисерот од Грција...

Ф1: ХАМИЛТОН СО ПОБЕДА ВО АБУ ДАБИ ЈА ЗАОКРУЖИ ПЕРФЕКТНАТА СЕЗОНА

Британецот Луис Хамилтон ја заокружи 2018 година со триумф во Абу Даби.На последната трка од календарот, пилотот на Мерцедес  кој е  старо нов шампион, ја извојуваа 11 победа сезонава со...

Продолжи триумфалната низа на Хамилтон

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше трката за Големата награда на Бразил и новиот светски првак стигна до 10-от триумф сезонава. Веднаш зад Британецот, низ целта мина Јос Ферстапен додека...

Хамилтон доминантен на „Сузука“: Титулата му е на дофат

Актуелниот светски првак во Формула 1 шампионатот, Луис Хамилтон е многу близу до одбрана на тронот и освојување на нова вкупно петта шампионска титула, откако утринава славеше на трката за...

ФОРМУЛА 1: ХАМИЛТОН НА ПОЛ ПОЗИЦИЈА ВО СУЗУКА

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ја освои пол-позицијата за утрешната Формула 1 трка за Големата награда на Јапонија.Британецот беше најбрз во квалификациите  на патеката „Сузука“ и до  осма пол-позиција сезонава,...

Хамилтон најбрз во Сочи, Ботас втор за „еден-два“ победа на „Мерцедес“

Британецот Луис Хамилтон третпат во кариерата беше најбрз на патеката во Сочи за Големата награда на Русија и по 16 трка направи голем исчекор кон одбраната на титулата во формула...