ФОРМУЛА 1: ХАМИЛТОН НА ПОЛ ПОЗИЦИЈА ВО СПА

Британецот Луис Хамилтон по 6-ти пат сезонава ќе стартува од пол позицијата.Актуелниот светски првак во Формула 1,имаше најбрз круг во дождливиот финишот на квалификациите на легендарната Спа каде утре ќе...

КАРЛОС САЈНЦ ГО МЕНУВА АЛОНСО ВО МЕКЛАРЕН

Шпанецот Карлос Саинц Јуниор  ќе го пополни местото на сонародникот  Фернандо Алонсо во тимот на Мекларен од 2019 година.Откако двократниот Светски шампион во Формула 1 објави дека со комплетирање на...

ФОРМУЛА 1: ХАМИЛТОН ПОБЕДИ НА ХУНГАРОРИНГ

Британецот Луис Хамилтон во болидот на Мерцедес имаше перфектен викенд во Унгарија.Актуелниот светски шампион во Формула 1 ја искористи пол позицијата и после стартот беше недопирлив за конкурентите од Ферари.Себастијан...

ХАМИЛТОН НА ПОЛ ПОЗИЦИЈА ВО УНГАРИЈА

Возачот на Мерцедес  ,Луис Хамилтон  најдобро се прилагоди на  променливите временски услови на патеката Хунгароринг и ја освои  првата стартна позиција за 12 трка од СП во Формула 1.Британецот  по...

По киксот на кариерата Фетел му го препушти првото место на Хамилтон

Луис Хамилтон направи голем подвиг по катастрофалната грешка на неговиот главен ривал Себастијан Фетел во Хокенхајм на 11 трка во формула еден шампионатот за Големата награда на Германија. Иако стартуваше...

Со рекорд на патеката „Хокенхајмринг“ Фетел беше најбрз во квалификациите пред трката за ГН на Германија

Себастијан Фетел ќе стартува од пол-позицијата на утрешната 11 трка во формула еден шампионатот што ќе се вози пред негова публика за Големата награда на Германија. Возачот на „Ферари“ имаше...

Хамилтон уште две години во „Мерцедес“, ќе заработува фантастични 40 милиони фунти на сезона

Британецот Луис Хамилтон нема да го менува тимот туку и натаму ќе остане верен на „Мерцедес“ со кого потпиша договор на нови две години за кои ќе заработува фантастични 40...

Хамилтон рекорден шестти пат на пол во Силверстоун

Луис Хамилтон се избори за пол-позиција на домашен терен во пресрет на утрешната 10 трка од формула еден шампионатот што ќе се вози за Големата награда на Велика Британија. Возачот...

Верстапен најбрз во Шпилберг, потфрлија возачите на „Мерцедес“

Возачот на „Ред Бул“, Макс Верстапен победи во Шпилберг на деветата трка во формула еден шампионат за Големата награда на Австрија по која Германецот Себастијан Фетел на Ферари ја презеде...

Ботас на пол-позиција за ГН на Австрија

Возачот на „Мерцедес“, Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на деветата трка сезонава во Формула 1 шамшионатот што ќе се вози за Големата награда на Австрија. Финецот на денешните квалификации...