Категорија : Утринска на Телма

Емисии Македонија Утринска на Телма

Кога сите врати ни беа затворени, ние влеговме преку прозор- како Валентин Ракип успеа да стане видлив за општеството кое 20 години не му даваше документи

Дејан Дејан
По дваесет години живот во Македонија, Валентин Ракип стана видлив за општеството. Тој е роден на 18.03. 2002 година, ама правно се роди на 05.09....
Вести Македонија Топ вести Утринска на Телма

Законот за употреба на македонскиот јазик блокиран-засега без официјално објаснување за блокадата

Дејан Дејан
Професорите од Катедрата за македонски јазик и членови на Советот за македонски јазик бараат објаснување каде е заглавен Законот за употреба на македонскиот јазик. Од...
Емисии Утринска на Телма Фудбал

Колку пари се вртат во фудбалски трансфери, како младите таленти стигаат до европски тимови- „Да си кажеме“

Дејан Дејан
За парите што се вртат во фудбалските трансфери, младите таленти од Балканот и нивниот пат со силните европски лиги „Да си кажеме“ со фудбалскиот агент...
Емисии Македонија Утринска на Телма

И сметките за струја се почесто во претставките до Народниот правобранител

Дејан Дејан
Полни раце работа за Народниот правобранител. Граѓаните се повеќе се жалат на прекршување на нивните права, најмногу од постапките пред извршителите, сметките за струја, решенијата...
Вести Македонија Утринска на Телма

Причини и последици за булингот

Дејан Дејан
Во утринската на Телма денес разговаравме со професорка Мирјана Јовановска Стојановска од МИТ универзитетот на тема булинг. Таа вели дека насилството не треба да се...
Вести Македонија Утринска на Телма

Нова сезона на Утринската програма на Телма

Дејан Дејан
Во понеделник (12.09.2022.) почна новата сезона на Утринската програма на Телма. Утринска на Телма e информативно забавна емисија која ве води низ утрото секој работен...
Вести Македонија Утринска на Телма

Ралева: Државата не води сметка и сака да ги испрати во пензија лекарите специјалисти и професори на Медицински факултет

Дејан Дејан
Државата не води сметка и сака да ги испрати во пензија лекарите специјалисти и професори на Медицински факултет на 64 години, а на нивно место...
Вести Македонија Утринска на Телма

Стоматолоката комора на Македонија не го поддржува протестот на Здружението на приватни стоматолози

Дејан Дејан
Стоматолоката комора на Македонија не го поддржува протестот на Здружението на приватни стоматолози. Претседателот на комората Марјан Денковски се согалсува дека проблеми има но, тие...
Вести Македонија Утринска на Телма

Голем број пациенти од Македонија се жртви на манипулација на социјалните мрежи

Дејан Дејан
Голем број пациенти од Македонија се жртви на манипулација на социјалните мрежи. Фирми од соседството им наплатуваат илјадници евра нудејќи им вакцина или третман за...
Економија Утринска на Телма

Дали ќе се покачи цената на домашната струја за речиси 100% или државата ќе се задолжува за поефтина струја за граѓаните- прогнози на професорот Димитров

Дејан Дејан
Да бев политичар ќе кажев многу мало ќе биде покачувањето за да се смират граѓаните. Ако се гледа реално, производството на електрична енергија, домашна, секоја...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе