Категорија : Економија

Вести Економија Топ вести

Стопански комори: Економскиот раст од 4% проектиран од новата влада е недостижен

Дејан Дејан
Мерки за спас на фирмите, а не општи генерални претпоставки за економски раст и развој. Укинување на фискални давачки, кратење на непродуктивната администрација и повеќе...
Економија Топ вести

Прекинат протестот во штипска ,,Баргала”

Дејан Дејан
Раководството на Баргала АД Штип, Сојузот на синдикатите на Македонија, НВО „Гласен Текстилец” и претставници на работниците доцна попладнево постигнаа договор по разговарите за состојбата...
Економија

По затворањето на Еуростандард банка се зголемија гужвите пред другите банки

Дејан Дејан
Во Тетово се чека и по неколку часа за влез во банка. Секојдневно пред експозитурите и филијалите има долги редици клиенти, збиени еден до друг,...
Економија

А1 Македонија одбележува една година од воведувањето на новиот бренд

Дејан Дејан
Телекомуникациската компанија А1 Македонија одбележува значаен дел од своето работење – една година присуство на брендот А1 на македонскиот пазар. Овој важен момент од работењето,...
Вести Економија

Се огласи стечајниот управник на Еуростандард- депозитите не се пријавуваат, а долговите на банката мора писмено да се пријават во стечајната постапка

Дејан Дејан
Десет дена по назначувањето, се огласи Душко Тодевски, стечајниот управник на Еуростандард банка. Тој ги известува доверителите дека писмено треба да му ги пријават долговите...
Економија Топ вести

Сметките за парното греење во Скопје остануваа исти

Дејан Дејан
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека донесе одлуки со кои вкупната цена на испорачаната топлинска енергија на трите компании на...
Вести Економија

Нема промена на малопродажната цена на бензините и дизелот

Дејан Дејан
Малопродажната цена на бензините и дизелот не се менуваат оваа недела, намалување, одлучи Регулаторната комисија за енергитика, да има кај екстра лесното масло за домаќинство...
Економија Најважни

Правна дупка во законите за случајот со депозитот на Ангеловска во Еуростандард- но етичкиот кодекс за функционери предвидува одговорност

Дејан Дејан
-Таа е министер за финансии и лесно може да дознае што се случува, со пуцкање на прсти објасни  претседателката на ДКСК, кратко и јасно,  ја...
Економија

НЛБ Банка – единствена банка со можност за достава на пензиите на домашна адреса

Дејан Дејан
Сите клиенти – пензионери на НЛБ Банка имаат единствена можност нивната пензија да им биде доставена на домашната адреса. Заинтересираните за оваа услуга потребно е...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе