Категорија : Економија

Економија Ковид19 Најважни

Светска Банка: Освен да ги вратат, фирмите би можеле да бидат и предмет на истрага

Дејан Дејан
Светска банка би можела да отпочне истрага како се трошеле позајмените пари за мерки против корона пандемијата на владата, по, скандалот дека над 600 фирми...
Економија

ССМ: Минималецот за јули е покачен на 14.934 денари

Дејан Дејан
Сојузот на синдикатите на Македонија ги потсетува работодавачите дека за јули треба да им исплатуваат повисока минимална плата  на работниците. Или наместо досегашните 14.500 минималецот...
Вести Економија

ССМ: Минималецот за јули е покачен на 14.934 денари

Дејан Дејан
Сојузот на синдикатите на Македонија ги потсетува работодавците дека за јули треба да им исплатуваат повисок минималец наработниците. Или наместо досегашните 14.500 минималецот изнесува 14.943...
Вести Економија Најважни

Царовска: Ќе има санкции за компаниите, се испитуваат правните можности

Дејан Дејан
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска потврди дека ќе има санкции за компаниите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците....
Економија

Трговскиот центар „East Gate“ готов до есен следната година, заокружено неговото финансирање

Дејан Дејан
Во Скопје денеска беше потпишан договорот за најголемиот синдициски заем во земјава во висина од 72 милиони евра со што се заокружува финансирањето за изградба...
Вести Економија Топ вести

Дали и за колку ќе се покачи цената на струјата ќе се знае утре

Дејан Дејан
Регулаторна комисија за енергетика утре ќе пресече дали и за колку проценти ќе се покачи цената на струјата. Анализата на Комисијата покажала дека не се...
Економија

Државата да покаже дека ни е партнер, порачаа туристичките работници

Дејан Дејан
„Туризмот на респиратор“,„Ни треба помош сега и веднаш“, „Триста туристички агенции ќе стават клуч на врата“, „Државата ќе загуби милионски суми од даноци“, „Автобусите ќе...
Економија

Се подготвува нова цена на струјата–ќе има ли поскапување?

Дејан Дејан
Се подготвува нова цена на струјата, откако пресметките беа пролонгирани поради вонредната состојба во која се наоѓаше државата. Од Регулаторната комисија за енергетика за Телма...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе