Вести Култура Македонија

Никола Кимовски е нов в.д директор на Македонски народен театар

Никола Кимовски е назначен за в.д. директор на Македонски народен театар (МНТ). Решението за негово именување е потпишано денеска од министерот за култура, Зоран Љутков.

Кимовски доаѓа на местото на Симона Угриновска која, како што информираат од МНТ, поднесе оставка. Таа директоруваше со институцијата од 2018 година.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе