Култура

Оваа седмица повеќе гостувања во Драмски театар

Публиката на Драмски театар неделава ја има можноста да проследи претстави
на четири ансамбли.

На 6 март гостува театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес, со претставата „Нема струја за електричниот стол“ на режисерот Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваат Васил Зафирчев и Исидор Јовановски.
Традиционалната поддршка на Драмски театар Скопје на колегите од независната сцена продолжува и годинава. Во првиот циклус оваа сезона, настапуваат три театарски групи, а претставите почнуваат во 20 часот.
Во четврток на 7ми март ќе се претстават „Штрих“ со претставата „Вилицата на Ибен Бајерс“. Улогите им се доверени на: Марјан Наумов, Гоце Андонов, Благојчо Стојанов, Ава Хусеини, Томислав Давидовски, Катерина Јовановиќ, Ана Грамосли и Јанка Лефкова. Претставата е по текст на Филип Грујиќ, а режисер е Борис Василески.
Театарот „Златен Елец“ ќе настапи в петок, 8ми март, со „Кенди“ според истоименото дело на Лук Дејвис. Адаптацијата и режијата е на Тамара Стојаноска, а улогите ги играат: Лео Поповиќ и Бобан Алексоски.
Во сабота на 9ти март е претставата „Бура и продор“ на групата „Стурм унд дранг“ Теа Беговска е автор и режисер, а настапуваат: Илин Јовановски, Дениз Рустеми, Бојан Лазаров, Миа Кантарџиева Петровска, Тодор Стојковски и Дин Ибрахим.
Интересот на публиката за гостувањата е голем и со тоа ги покануваме и охрабруваме и останатите професионални ансамбли и театри од независната сцена, за соработка и гостувања во оваа и следниве театарски сезони.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Телма интервју со Срѓан Драгојевиќ

Дејан Дејан

Расте бројот на млади читатели кои го посетуваат Саемот на книга

Дејан Дејан

Петар Андоновски: Книгите нема да го променат светот, но можат да го направат, подобро и поубаво место за живеење

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе