Вести Македонија Најважни

МВР ги добило од Турција отпечатоците на Палевски – се чека ДНК анализата

Министерството за внатрешни работи можно е да ја прошири истрагата за двојното убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски за точно да се откријат мотивите за грозоморниот чин, изјави министерот Спасовски во интервју за Канал 5 телевизија.

Тој додава дека од Турција побарале да се достават дактилоскопските податоци, папиларните линии, и тие се доставени и ќе бидат предадени во Јавното обвинителство и се очекува наскоро да стигне и материјалот за ДНК анализа преку меѓународно правната помош. Иако Македонија ги поседува биометриските податоци за секој граѓанин на државата, потребно е и во овој тек на постапката од осомничениот Палевски кој избега во Турција, додава Спасовски. Сите овие податоци се потребни за да се потврди инволвираноста на сите кои во моментов се осомничени и за кои се поднесени кривичните пријави. Се анализираат 70-тина камери од кои се извадени нивните записи кои се вештачат и се доставени или се доставуваат до Јавното обвинителство и над 50-тина снимки кои се изведени од системот „Сејф сити“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Дејан Дејан

(ФОТО) Планинари во Израел пронајдоа дел од проектил среде пустина

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе