Спорт Фудбал

Струга со триумф ја потврди титулата во ПМФЛ

Во дербито од последното коло во домашното фудбалско првенство, Струга пред своите навивачи го совлада Шкупи со 2:1 и со триумф ја потврди првата шампионска титула во клупската историја.

Гостите први дојдоа до водство и тоа преку Сандеј Адетунџи во 28-та минута. Во второто полувреме новиот првак успеа да направи пресврт и со погодоците на Марјан Радески и Бесарт Ибраими, кој со вкупно 19 гола по петти пат во кариерата е најдобар стрелец во домашното првенство.

Шкендија која сезоната ја завршува на третата позиција со победа од 2:1 на гостувањето против Работнички додека Тиквеш со триумф од 4:1 во Прилеп ја испрати Победа во понизок ранг.

Академија Пандев и Силекс постигнаа по два погодоци и освоија по бод додека Брегалница како гостин го совлада Скопје со 2:1.

ПОБЕДА – ТИКВЕШ                                        1:4

Ѓурковиќ 42 – Миловановиќ 51, 54, 84, Ивановски 89 (пен)

СКОПЈЕ – БРЕГАЛНИЦА                               1:2

Хајдари 30 – Ѓорѓиев 21, Ѓокиќ 85

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Градското дерби без победник, по гол и бод за Работнички и Македонија ЃП

Дејан Дејан

МЗТ загуби од Спартак: На реваншот во Суботица ќе бара изненадување за место во финалето