Вести Свет Топ вести

САД побараа од Канада да ги искористи своите овластувања и да ја прекине блокадата на мостот Амбасадор

Американската администрација ја повика канадската влада да ги искористи своите овластувања за да ја прекине блокадата на камионџиите кои протестираат против ограничувањата воведени во земјата во борбата против Ковид-19. Тие ги блокираа граничните премини и го запреа протокот на автоделови и друга стока меѓу двете држави.

Камионџиите го блокираат сообраќајот кон Канада од понеделникот на мостот Амбасадор што го поврзува Виндзор, Онтарио, со Детроит, принудувајќи ги автомобилските компании привремено да ги затворат фабриките или да го намалат производството.

Белата куќа соопшти дека секретарите за внатрешна безбедност и сообраќај разговарале со нивните канадски колеги и ги повикале да помогнат во решавањето на проблемот. Сојузниот министер за јавна безбедност Марко Мендичино побара да се испрати засилување на кралската канадска полиција во Виндзор, Отава и Кут, Алберта, каде што е исто така блокирана границата. Канадскиот премиер Џастин Трудо разговараше на интернет со лидерите на канадската опозиција вчера и рече дека контактирал и со градоначалникот на Виндзор.

Кабинетот на Трудо соопшти дека постои подготвеност да се „одговори со сите потребни средства“ за да се стави крај на блокадата.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Нетанјаху: Следат „уште поболни напади против Хамас“

Дејан Дејан

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе