Ковид19 Македонија Топ вести

Филипче: Огромен број на пациенти викендов побарале болничко место, и заводот за рехабилитација во Козле станува ковид центар

Капацитетите се полнат, но и се прошируваат пред се во Скопје. Утрово имало 1537 заболени на болничко лекување, а и околу триста слободни места. Пред десет дена имало 313 болнички пациенти помалку отколку денес. А големо зголемување имало викендот.

Во Куманово има силен притисок, а во Кавадарци се намалува.

Докиќ уверува дека децата се безбедни иако попреносливите соеви ја зголемуваат и бројката заболени меѓу нив, но родителите на најмалите кои одат во градинка не треба да се плашат.

За нови мерки и ефектите од сегашните ќе се расправа утре на Комисијата за заразни болести.

Миомир Серафиновиќ

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Две години затвор за медицинска сестра на Онкологија за проневера на лекови – Апелација ја потврди пресудата, таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе