Економија Топ вести

Велика Британија и технички е во рецесија, за првпат по 11 години

Економијата на Велика Британија претрпе најголем пад помеѓу април и јуни, бидејќи мерките за запирање на  ширењето на новиот коронавирус официјално ја турнаа државата во рецесија.

Британската економија опадна за 20,4 отсто во однос на првите три месеци од годината.

Со тоа, Британија технички влезе во рецесија, дефинирана во два последователни квартала со економски пад.

Ова е првпат Британија да се најде во рецесија од 2009 година.

Официјални лица изјавија дека економијата започна да закрепнува во јуни, откако владините мерки наметнати за коронавирусот почнаа да се олеснуваат.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

Земјоделците бараат 30 денари откупна цена на пченицата, а не 8 до 10 колку што нудат откупувачите

Дејан Дејан

Мажот ја тепал и давел осомничената за двојното убиство во Кратово, соопшти обвинителството

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе