Никола Митревски – Кољо е во Шутка, откако сам се пријавил во полиција

Никола Митревски - Кољо, еден од осомничените за настаните од 27 април, попладнево во 16:00 часот, сам се пријавил во полициска станица, по што бил спроведен во истражниот затвор Шутка,...

Коѕијас: Детето постои и се вика Македонија

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, кажа шефот на грчката...

МЕПСО, ЕЛЕМ и ЕВН доделија стипендии на 8 студенти на ФЕИТ

МЕПСО, ЕЛЕМ и ЕВН денеска доделија 8 стипендии на студенти на ФЕИТ. МЕПСО и ЕЛЕМ ја продолжија традицијата и петти пат доделија стипендии, а ЕВН додели стипендии шеста година по...

Вештачењето во случајот “Алмир” направено од вештак без лиценца, пренесува Алсат М

Невропсихијатриското вештачење во случајот со четиригодишниот Алмир Алиу го направил вештак без лиценца, дознава Алсат М телевизија. Бранислав Стефановски беше одреден за вештак во овој случај, четири месеци откако му...

Едногласна поддршка за судски реформи во Комисијата за политички систем

За непочитување на автоматскиот систем за управување и распределување на предметите, на претседателот на судот му се заканува разрешување. Министерството за правда, во соработка со експерти, ќе врши редовен годишен...

Се зголемува парламентарното мнозинство

Се зголемува парламентарното мнозинство. Премиерот Заев очекува во текот на идната недела да завршат преговорите со Демократската партија на Турците, по што ќе отпочнат разговори со двете крила на БЕСА....

ОЛАФ открила измами во истрагата за Актор

Истрага за Актор на Европската канцеларија за борба против измами ОЛАФ открила незаконитости на фирмите што го градат автопатот, одговорија од ОАЛФ за Телма, но конкретно какви измами разоткриле не...

На 600 илјади граѓани минатата година им е побаран поткуп

На  околу 600 илјади граѓани минатата година им е побаран поткуп, а 520 илјади и го дале, покажува истражувањето на МЦМС. Ова упатува на заклучок дека се извршени минимум половина...

Функционерите имаат право на избор – државен стан или државни пари

Владата ја правда својата одлука да плаќа кирија за двајца министри иако во моментов 25 државни станови седат празни со постоечките законски регулативи. Законот му дозволува на функционерот, кој живее...

Чавков и уште четворица обвинети повторно во притвор

Од утрово во притвор се вратени eкс директорот на БЈБ и носител на златната команда во штабот Митко Чавков, како и Горан Ѓошевски, од парламентарното обезбедување, потоа Душко Лазаров и...