ШОК ВО МЕЛБУРН,ЦИЦИПАС ГО ПОРАЗИ ФЕДЕРЕР

Роџер Федерер застана во осминафинале на турнирот каде лани ја освои 20 и засега последна Грен слем титула во кариерата,откако на пат кон најдобрите осум беше поразен од Стефанос Циципас.Најмладиот...

АО:ЃОКОВИЌ И СЕРЕНА ВИЛИЈАМС ЛЕСНО ДО 3.КОЛО

Новак Ѓоковиќ   рустински го мина 2.коло во Мелбурн.Водечкиот светски тенисер со 6-3,7-5 и 6-4 во реприза на  финалето  во Мелбурн од 2008 година, го порази Жо Вилфред Цонга. Французинот  настапи...

НАДАЛ И ФЕДЕРЕР БЕЗ ЗАГУБЕН СЕТ ВО 3.КОЛО

Вториот светски рекет кој е број 2.фаворит на традиционално првиот Грен слем од сезоната,без проблеми ја мина втората пречка на турнирот во Мелбурн.Рафаел Надал со 3-0 по сетови 6-3,6-2 ,6-2...

МАРЕЈ НАЈАВИ КРАЈ НА КАРИЕРАТА

Трикратниот Грен слем шампион  Енди Мареј ја шокираше тениската јавност со изјавата дека е принуден да ја прекине  кариерата.Британецот не успеал да ја надмине повредата на колкот и веќе 20...

ПОВОЛНА ЖДРЕПКА ЗА ЃОКОВИЌ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН

Поволна ждрепка имаше  Новак Ѓоковиќ за традиционално  првиот Грен слем  турнир од сезоната.Српскиот тенисер  од врвот на АТП листата во Мелбурн ќе атакува на седмиот наслов а во првото коло...

Ѓоковиќ и Халеп водечки на АТП и ВТА листите

На една недела пред стартот на првиот Гренд слем годинава, Новак Ѓоковиќ и натаму има убедлива предност на АТП листата пред Рафаел Надал, кај дамите на чело е Симона Халеп...

Први ВТА титули во 2019 за Плишкова и гергес

Најдобрите тенисерки на планетава се подготвуваат за настап на првиот Гренд слем турнир сезонава кој почнува за една недела. Настапите на јужната хемисфера се завршно загревање пред почетокот на Отвореното...

НАДАЛ ЌЕ БИДЕ ’’ ФИТ ’’ ЗА АВСТРАЛИЈА ОПЕН,ШВАЈЦАРИЈА ПРВ ФИНАЛИСТ НА ХОПМАН КУПОТ

Рафаел Надал ги израдува фановите со веста дека повлекувањето од турнирот во Бризбејн е поради полесна повреда,истегнување   на левиот бутен   мускул. Шпанскиот ас кој има 17 Грен слем титули,   очекува...

НАДАЛ,МАРЕЈ И СЕРЕНА ВИЛИЈАМС ЌЕ ИГРААТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го потврди  учеството  на  Австралија  Опен.Победникот на Грен слемот во Мелбург од 2009 година, поради повреда отсуствуваше неколку месеци   и го загуби првото место на АТП...

ХРВАТСКА ГО ОСВОИ ДЕЈВИС КУПОТ

По втор пат во историјата ,тенисерите на Хрватска го освоија Дејвис купот.Решавачката трета победа во финалето против Франција ја извојува Марин  Чилиќ.Седмиот   играч на АТП листата го порази Лукас Пуј...