Ѓоковиќ со историски триумф во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ по седми пат во кариерата триумфираше на Отвореното тениско првенство на Австралија и по денешната победа над Рафаел Надал го надмина рекордот на Рој Емерсон и Роџер Федерер....

ОСАКА ГО ОСВОИ ГРЕН СЛЕМОТ ВО МЕЛБУРН

Наоми Осака го освои Грен слемот АО.21 годишната тенисерка од Јапонија по втор пат во кариерата стигна до престижна титула.Во 2018  Осака триумфираше на УС Опен и денеска во Мелбурн...

Ѓоковиќ во финалето на Австралија опен

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ е вториот финалист на машкиот дел од првиот Гренд слем турнир сезонава и в недела против Рафаел Надал ќе се обиде да стигне до...

Комплетирани полуфиналните двојки на АО

Познати се полуфиналните двојки на првиот Гренд слем тениски турнир во новата сезона. Новак Ѓоковиќ пласман меѓу четирите најдобри обезбеди откако Кеи Нишикори поради повреда го предаде мечот во првиот...

КВИТОВА ПРОТИВ КОЛИНС ЗА МЕСТО ВО ФИНАЛЕТО

Во женска конкуренција 8-та носителка Петра Квитова од Чешка со 2:0 по сетови 6-1 и 6-4 ја победи домашната тенисерка Ешли Барти . Американката Колинс во три сета,2-6,7-6 и 6-1...

ШОК ВО МЕЛБУРН,ЦИЦИПАС ГО ПОРАЗИ ФЕДЕРЕР

Роџер Федерер застана во осминафинале на турнирот каде лани ја освои 20 и засега последна Грен слем титула во кариерата,откако на пат кон најдобрите осум беше поразен од Стефанос Циципас.Најмладиот...

АО:ЃОКОВИЌ И СЕРЕНА ВИЛИЈАМС ЛЕСНО ДО 3.КОЛО

Новак Ѓоковиќ   рустински го мина 2.коло во Мелбурн.Водечкиот светски тенисер со 6-3,7-5 и 6-4 во реприза на  финалето  во Мелбурн од 2008 година, го порази Жо Вилфред Цонга. Французинот  настапи...

НАДАЛ И ФЕДЕРЕР БЕЗ ЗАГУБЕН СЕТ ВО 3.КОЛО

Вториот светски рекет кој е број 2.фаворит на традиционално првиот Грен слем од сезоната,без проблеми ја мина втората пречка на турнирот во Мелбурн.Рафаел Надал со 3-0 по сетови 6-3,6-2 ,6-2...

МАРЕЈ НАЈАВИ КРАЈ НА КАРИЕРАТА

Трикратниот Грен слем шампион  Енди Мареј ја шокираше тениската јавност со изјавата дека е принуден да ја прекине  кариерата.Британецот не успеал да ја надмине повредата на колкот и веќе 20...

ПОВОЛНА ЖДРЕПКА ЗА ЃОКОВИЌ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН

Поволна ждрепка имаше  Новак Ѓоковиќ за традиционално  првиот Грен слем  турнир од сезоната.Српскиот тенисер  од врвот на АТП листата во Мелбурн ќе атакува на седмиот наслов а во првото коло...