Норвешка ја запиша првата победа во Главната фаза, Србија издржа едно полувреме

Норвешка стартуваше со победа во првиот од Главната фаза на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска. Актуелниот вицепрвак ја надигра Србија со 32:27 на стартот од мечевите во...

Влада: Успехот на ракометарите е промоција на Македонија

Успехот на ракометните репрезентативци е амбасадорска промоција на Македонија, не само во Европа, туку и во светот, наведува Владата на Република Македонија во денешното соопштение испратено по повод најновиот успех...

Раул: Ќе биде чудно против мојата Шпанија

Шпанскиот тренер Раул Гонзалес кој ја предводи македонската репрезентација на Европското првенство во Хрватска, в недела за прв пат ќе има дуел против неговата земја. -Ќе ми биде чудно в...

Македонија во недела против Шпанија ќе ја отвори Главната фаза на ЕП

Македонската ракометна репрезентација против Шпанија во недела ќе ја почне Главната фаза од групата 2 што ќе се игра во Вараждин на 13 Европското првенство во Хрватска. Два дена подоцна...

Македонија тргнува како лидер во главната фаза – познат и распоредот на натпревари

Со завршувањето на дуелот помеѓу Данска и Шпанија (25-22), веќе е јасно дека Македонија ќе ја почне главната фаза како лидер во Групата 2, што ќе се игра во Вараждин....

„Цепелинот“ и „шраубата“ на Македонија против Германија – мелем за очи (ВИДЕО)

Македонија не само што одигра маестрално против Германија во ремито 25-25, туку одигра и атрактивно за навивачите и гледачите. Двојниот „цепелин“ на Кире Лазаров и Гоце Георгиевски предизвика овации во...

ЕХФ: Македонија и Германија го одиграа можеби најдобриот натпревар досега на ЕП (ВИДЕО)

Ремито помеѓу Македонија и Германија привлече големо внимание, а за квалитетот на истиот говори и постот на ЕХФ на официјалниот „Твитер“-профил на Европското првенство. Од европската куќа на ракометот велат...

Гонзалес пресреќен: Јас сум горд на овие момци! (ВИДЕО)

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес очекувано беше пресреќен по ремито со Германија. Тој истакна дека е горд на неговите избраници и фактот што Македонија го освои првото место...

Главната фаза на ЕП во Вараждин ја почнуваме во недела

Македонската ракометна репрезентација оствари исторски успех со тоа што го освои првото место во Групата Ц на Европското првенство во Хрватска. Нашите репрезентативци со вкупно пет бодови завршија како лидери...

Бод како „планина“: Македонија ремизираше со европскиот шампион Германија

Македонија одигра 25-25 против Германија во рамки на третото коло во Групата Ц на Европското првенство во Хрватска. Со ова реми нашата репрезентација во следната главна фаза во Вараждин ќе...