Хамилтон на пол пред Раиконен и Фетел за ГН Австралија, Ботас заврши во ѕид

Возачот на „Мерцедес“ Луис Хамилтон ќе стартува од пол-позицијата на отворањето на новата сезона во формула еден шамионатот традиционално со утрешната трка за Големата награда на Австралија. Британецот седми пат...

МЛАДИНЦИТЕ ПОРАЗЕНИ ОД РУСИЈА

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП ДО 21 Г. МАКЕДОНИЈА – РУСИЈА 3-4 Македонската селекција за играчи до 21 година не успеа да ја прекине серијата порази во квалификациите за ЕП во Италија.Денеска...

МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПАТА НА НОСИТЕЛИ

Европската ракометна федерација донесе одлука Македонија да биде во првиот по квалитет ранг за претстојната ждрепка од квалификациите за ЕП 2020 кое ќе се одржи во Шведска, Австрија и Норвешка.На...

Гонзалес го објави списокот за активностите во неделата на ЕХФ

Селекторот на машката ракометна репрезентација Раул Гонзалес изостави четири ракометари од 19 те во неговиот избор што го објави за првиот собир по Европското првенство во Хрватска за претстојните подготовките...

Рокада во МЗТ: Синовец доаѓа, Мајсторовиќ си заминува

Стефан Синовец по четврти пат се врати во редовите на  МЗТ Скопје Аеродром во изминатите пет години. Тој со „металците“ потпиша до крајот на сезоната и доаѓа од таборот на Мега...

Карате Премиер лига: Стефановска седма во Ротердам

Каратистката на Макпетрол, Моника Стефановска го го освои седмото место на петтиот турнир од светската 1 Премиер лига одржан изминатиот викенд во Ротердам, Холандија. Со овој резултат таа ќе ја...

Дел Потро преку Федерер до прв мастерс триумф во кариерата

Хуан Мартин дел Потро ја прекина победничката серија од 17 мечеви по ред на Роџер Федерер во 2018 година и успеа да дојде до трофејот на мастерс турнирот во Индијан...

Ракометарките почнаа со подготовки за двомечот со Фарски Острови

Селекторот Симе Симовски утрово го имаше првиот собир со женската ракометна репрезентација во пресрет на двата натпревари со Фарски Острови во рамки на квалификациите за Европското првенство, што годинава се...

Вардар рекордер, Јагањац прв стрелец во СЕХА

Вчера официјално заврши регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Вардар финишираше убедливо на првото место со 17 победи и само едно реми, додека вториот македонски претставник Металург заврши на седмата...

Фудбалерите од денеска комплетни во Анталија

Македонската фудбалска репрезентација се комплетира пред двата пријателски натпревари со Финска и Азербејџан, што ќе ги одигра во Анталија, Турција. Официјално собирот започна вчера, а на нашиот национален тим денеска...