Категорија : Економија

Економија Најважни

Пад на БДП од 12,7 проценти-според експертите земјава „де факто“ е во рецесија

Дејан Дејан
Македонските граѓани и бизнисот од април до јуни годинава ја живееле најголемата криза од осамостојувањето на земјава до сега, потврди статистика. Бруто- домашниот производ во...
Економија

Бесими: Ќе воведеме систем на паметни финансии – стратешки, одржлив, одговорен, реформски и транспарентен

Дејан Дејан
Потребен е систем на „паметни“ – смарт финансии. Тој систем ќе ги имплементира реформите кои треба да се направат во јавните финансии во смисла на...
Економија Топ вести

Интервју со Трифун Костовски: Се потврди дека стечајот на Еуростандард банката бил примарна цел на Гувернерката Бежовска

Дејан Дејан
Се потврди дека стечајот на Еуростандард банката бил примарна цел на Гувернерката Бежовска тврди Трифун Костовски кој е еден од  сопствениците  на пропаднатата Евростандард банка. ...
Економија Најважни

„Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава ББ- со стабилен изглед

Дејан Дејан
Кредитната рејтинг агенција „Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ- со стабилен изглед, соопшти Министерството за финансии. Потврдата на рејтингот го...
Економија

Обештетувањето на депозитите од Еуростандард банка ќе биде еднократно, датумот на исплата познат во следните денови

Дејан Дејан
Фондот за осигурување на депозити информира дека обештетувањето на депозитите до 30.000 евра за физичките лица во „Еуростандард банка“ ќе се исплаќа еднократно, а ќе...
Економија Свет Топ вести

Во јули во САД прикажан најголемиот дефицит во последните 12 години

Дејан Дејан
Надворешно-трговскиот дефицит на САД во јули скокна на 63,6 милијарди американски долари, што е највисок во последните 12 години, поради рекордниот скок на увозот. Јулискиот...
Вести Економија

100.000 сметки на пензионери и социјалци заглавија во Еуростандард банката

Дејан Дејан
Законскиот рок од 20 денови истече, но граѓаните чии пари беа блокирани со затворањето на „Еуростандард банка“ се уште чекаат исплата. Се чека пречистениот список...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе