Вести Економија Топ вести

Поскапува струјата, понудата на ЕСМ е за 5 отсто поскапо да ја продава струјата за домаќинствата

Поскапува струјата.  Според, неофицијални информации  ЕСМ дале  понуда,  својата електрична енергија на Универзалниот снабдувач да му ја продаваат за нешто над 5 отсто поскапо.  Односно од сегашните 57 евра, цената за мегават час да се зголеми на 60 евра.

Но, какви ќе бидат сметките на граѓаните ќе се знае за неколку дена. На 20 месецот е аукцијата, а одлуката за новата цена ќе се донесе до крајот на јуни.

Но, досегашната пракса покажува дека на тендерот на  Универзалниот снабдувач никој досега не понудил пониска цена за струјата од онаа на државните електрани.

Извори за Телма брифираат дека ЕСМ најверојатно нема да покриваат 100 проценти од потребите на струја дома, туку помалку.

Според , неофицијални информации на затворената владина седница на ова се противел министерот Бектеши , но дел од неговите колеги не дале согласност државните електрани да обезбедат толкав процент.

Инаку, каква ќе биде цената на струјата најмногу зависи токму  од тоа по која цена ЕСМ ќе ја продава својата струја на снабдувачот на домаќинствата и малите потрошувачи. Па од тука се поставува прашањето, со поскапувањето на мегаватот од државните електрани, колку намалената профитна маржа на  ЕВН ХОУМ, би влијаела  на новата цена.

Овој пат се носи само одлука за  потрошената електрична енергија, не и за мрежарината. Таму корекција ќе има дури во декември.

Првиот регулатор Бислимовски пред  извесно време рече дека се прават и анализи домаќинствата да имаат уште еден час плус  дневна евтина тарифа.

Во сметките пак веќе два месеци го нема процентот кој означуваше колку државата покрива од трошокот за електрична енергија.

Интересно беше што  ЕСМ за да ја продава поевтино својата струја добиваше пари од буџетот кој го полнат граѓаните и фирмите, а за Владата тоа беа  субвенции за сметки за електрична енергија за домаќинства.

Во изминатиов период во одредени денови, цената на струјата на берзата беше пониска од онаа домашната , па така дел од малите потрошувачи кои се на регулиран пазар, пребегаа на отворен.

Ирена Чачкова

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Високи температури, конзумирање на ладни производи, несоодветно исчистени клима уреди, температурни шокови – полни ординации на матичните лекари

Дејан Дејан

Mерките и активностите на надлежните државни институции не се доволно ефикасни и ефективни за вклучување на жените од руралните средини на пазарот на труд

Дејан Дејан

Башким Бесими е нов заменик претседател на Советот на јавните обвинители, истрагата за неговиот претходник Мемети и врховнот судија Георгиев е на крај

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе