Спорт Фудбал

Барди дефинитивно нема да игра против Хрватска и Чешка

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Енис Барди нема да биде во комбинација за пријателските натпревари со Хрватска и Чешка поради повреда. Селекторот Благоја Милевски, барем засега нема да повикува нов фудбалер.

Барди се повреди за време на последниот натпревар од турското првенство играјќи за својот тим Трабзонспор. Фудбалерот од средниот ред има истегнување на лигаментите на десното рамо и не е во можност да и помогне на Македонија во јунските контролни натпревари. Селекторот Милевски барем засега нема да повикува нов фудбалер на местото на капитенот и ќе се потпира на оние 26 играчи кои претходно се најдоа на списокот.

Нашиот тим прво гостува во Риека кај Хрватска на 3.јуни, а седум дена подоцна играме и со Чешка во Храдец Кралове.

Репрезентацијата вчера го имаше првиот собир во Скопје, каде ги почна подготовките за претстојните дуели.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Холандија и Франција први играа натпревар без голови

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Исланѓанките пресилни за нашите ракометни надежи

Дејан Дејан

Еурофарм Пелистер следната сезона ќе биде дел од ракометната елита

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе