0M+ Емисии Наука и здравје

Улога на родителите во развојот на говорот кај детето- 0М+

Понекогаш може да се случи дете со полни две години да не зборува или да изговара само неколку лошо артикулирани зборови.

Како да го препознаеме доцњето во говорот и каква е улогата на родителите во развојот за говорот кај нивото дете?

Дали бебињата што се стимулирани и поттикнувани од околината да зборуваат, обично побрзо го развиваат говорот?

На овие прашања во 0м+ одговор побаравме од доц. д-р. Ана Попоска – логопед.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Дејан Дејан

КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците

Дејан Дејан

Топ Тема 22.05.2024

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе