Вести Магазин

Маск: Ќе платам повеќе од 11 милијарди долари данок оваа година

Првиот човек на Тесла Илон Маск вели дека ќе плати околу 11 милијарди долари даноци оваа година.

„За оние кои се прашуваат, ќе платам повеќе од 11 милијарди долари данок оваа година“, напиша Маск на Твитер.

Пред неколку дена, демократската американска сенаторка Елизабет Ворен на Твитер изјави дека Маск треба да плаќа даноци, потсетува Ројтерс.

Маск одговори велејќи дека „ќе плати повеќе даноци оваа година од кој било Американец во историјата“.

Маск е најбогатиот човек на светот, а во последните неколку недели продаде акции на Tesla во вредност од речиси 14 милијарди долари.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Две години затвор за медицинска сестра на Онкологија за проневера на лекови – Апелација ја потврди пресудата, таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе