Македонија

Се уште на плата за 160 поранешни вработени во фабриката Тетекс Јарн Лимитед во Тетово

Неуспешна беше и денешната средба на поранешните вработени во фабриката за предиво и волница Тетекс Јарн Лимитед во Тетово со раководството. На барањето да им бидат исплатени двете заостанати плати за месеците февруари и март, на работниците им било одговорено дека претпријатието нема средства. Тие, пак, прашуваат каде се парите од продажбата на опремата.

Во март беа отпуштени 160 вработени во фабриката, кои во неколку наврати протестираа. Се жалат дека останале без работа во време на пандемија и дека се уште немаат примања.

Став од раководството на фабриката не успеавме да добиеме и покрај нашите обиди. Ни беше одговорено дека управителот имал состанок и немал време да не прими.

Данијела Билбилоска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Пожарот над  Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта

Дејан Дејан

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров

Со ребалансот ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, велат од СДСМ

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе