Вести Свет Топ вести

Турција пресретна грчки авиони во источен Медитеран

Турското Министерство за одбрана соопшти дека со пресретнување се оддалечени шест грчки воени авиони Ф-16 кои се приближувале кон зоната на источен Медитеран, каде Анкара започна да ги истражува ресурсите на јаглеводород.

Во соопштението се наведува дека радарските системи на турската авијација регистрирале шест грчки авиони Ф-16 кои летале од островот Крит во јужниот дел на Кипар.

Исто така се додава дека турските воздухопловни сили југозападно од Кипар ги пресретнале и ги оддалечиле грчките авиони во областа што Турција претходно вчера ја прогласи за зона за истражување.

„Турските поморски и воздушни сили со апсолутна решителност продолжуваат да ги штитат нашите права и интереси и во источниот Медитеран“, се вели во соопштението.

Турција претходно издаде Навтекс-порака до морнарите дека ќе одржува воени вежби северозападно од Кипар до 11 септември.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе