Економија

ССМ: Минималецот за јули е покачен на 14.934 денари

Сојузот на синдикатите на Македонија ги потсетува работодавачите дека за јули треба да им исплатуваат повисока минимална плата  на работниците. Или наместо досегашните 14.500 минималецот сега изнесува 14.943 денари.

На таа минимална плата дополнително треба да се пресметуваат додатоците и надоместоците на плата согласно колективните договори. Бараат од  инспекциските органи, казни за работодавачите и јавно објавување на имињата на компаниите кои кршата законии, а најавуваат и кривични пријави за нив.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Претходната влада буџетот го оставила во алармантна состојба, вели Мицкоски- СДСМ демантира „имаат пари за се“

Дејан Дејан

РЕК Битола почна да работи со два блока

Дејан Дејан

Ребалансот на буџетот на седница на Влада

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе