Категорија : Економија

Вести Економија

Со субвенции за извоз на винско грозје- владата планира решавање на лозарската криза

Дејан Дејан
Субвенции за извоз на илјадници тони винско грозје во странство- ова е предлогот на владиниот тим предводен од премиерот Заев и министерот за земјоделие Аријанит...
Економија

Почна да се остварува црното сценарио во текстилниот сектор

Дејан Дејан
Почна да се остварува црното сценарио во текстилниот сектор, за што пред неколку месеци алармираа и од  кластерот. Намалените порачки принуди неколку конфекционери во земјава...
Вести Економија

Заев очекува годината да се заврши со раст според предвиденото

Дејан Дејан
Премиерот Зоран Заев очекува годината да се заврши со раст според предвиденото. Според него, проекциите за првиот и вториот квартал ги даваат условите да се...
Економија Најважни

Пад на БДП од 12,7 проценти-според експертите земјава „де факто“ е во рецесија

Дејан Дејан
Македонските граѓани и бизнисот од април до јуни годинава ја живееле најголемата криза од осамостојувањето на земјава до сега, потврди статистика. Бруто- домашниот производ во...
Економија

Бесими: Ќе воведеме систем на паметни финансии – стратешки, одржлив, одговорен, реформски и транспарентен

Дејан Дејан
Потребен е систем на „паметни“ – смарт финансии. Тој систем ќе ги имплементира реформите кои треба да се направат во јавните финансии во смисла на...
Економија Топ вести

Интервју со Трифун Костовски: Се потврди дека стечајот на Еуростандард банката бил примарна цел на Гувернерката Бежовска

Дејан Дејан
Се потврди дека стечајот на Еуростандард банката бил примарна цел на Гувернерката Бежовска тврди Трифун Костовски кој е еден од  сопствениците  на пропаднатата Евростандард банка. ...
Економија Најважни

„Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на земјава ББ- со стабилен изглед

Дејан Дејан
Кредитната рејтинг агенција „Standard & Poor’s“ го потврди кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ- со стабилен изглед, соопшти Министерството за финансии. Потврдата на рејтингот го...
Економија

Обештетувањето на депозитите од Еуростандард банка ќе биде еднократно, датумот на исплата познат во следните денови

Дејан Дејан
Фондот за осигурување на депозити информира дека обештетувањето на депозитите до 30.000 евра за физичките лица во „Еуростандард банка“ ќе се исплаќа еднократно, а ќе...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе