Uncategorized Вести Свет Топ вести

Полицијата влезе во кампусот на „УКЛА“: Пропалестинските демонстранти остануваат и покрај наредбите да си заминат

Стотици пропалестински демонстранти останаа зад барикадите во кампусот на Универзитетот во Калифорнија и покрај наредбите на полицијата да го напуштат, додека полициските сили се подготвуваа да влезат во нивниот утврден камп кој беше опкружен од уште поголема толпа, вклучително и поддржувачи и љубопитни набљудувачи.

Огромен број припадници на полициските сили почнаа да пристигнуваат на местото во текот на вчерашниот дена, а празни автобуси беа паркирани во близина на Универзитетот во Лос Анџелес за да ги одведат демонстрантите кои не ги почитуваат наредбите.

Тензиите се зголемија откако ден претходно дојде до насилството поттикнато од контра-демонстрантите.

Дел од демонстрантите забарикадирани во кампот, полн со стотици луѓе и шатори пред заоѓање на сонцето над кампусот ги искажаа своите молитви, други пак скандираа „не заминуваме“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе