Вести Економија Топ вести

Грејната сезона продолжува поради временските услови

ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење дека утре ќе добијат топли радијатори бидејќи како што велат исполнети се условите за испорака на топлинска енергија.

Оваа информација велат е согласно одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, а врз основа на прогнозираната средна дневна температура на воздухот во Скопје од 11˚С.

Снабдувањето со топлинска енергија, согласно регулативата, по правило се врши до 15 април, но грејната сезона може да биде продолжена, до 30-ти април, во зависност од временските услови.

Конечната одлука за испорака на топлинска енергија во деновите по 15 април секојдневно ја носи Регулаторната комисија за енергетика.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Делови од Украина без струја – рој од руски дронови врз енергетската инфраструктура

Дејан Дејан

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе