Вести Македонија Најважни

Ново убиство поврзано со војната на двете скопски криминални групи

Убиен е таткото на Гани Туша, додека работел на нива во скопското село Блаце. Гани Туша е осомничен за убиството на Орхан Бајрами – Оки летоска на Халкидики и за вмешаност во убиството на Јетон Кривањева – Жила и Енис Исеионов во Шиша бар во Скопје пред една година.

Неговиот татко е најден попладнево со рани пд огнено оружје.

По убиствата кои се дел од пресметката меѓу скопските нарко банди, Туша е во притвор во Скопје.

Туша е припадник на групата Барон/Беланоца која е во војна со групата Дуќанџик/Грчец за превласт на скопскиот нарко пазар. Првично има сомнежи за сторител кој има мотиви за убиството

Од полицијата го потврдија убиството кое се истражува:

-Во 18.10 ч. во СВР Скопје е пријавено дека во близина на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце, Н.Т. го пронашол неговиот брат З.Т. (56) без знаци на живот, со прострелни рани од огнено оружје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат од МВР.

Пред убиството на Туша било запалено кафулето “Барон” по кое името го носи една од скопските банди

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Портокаловата фаза и не почитувањето на препораките на лекарите, ги зголеми повиците од граѓаните до итната медицинска помош

Дејан Дејан

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во усна форма ќе предизвика континуирани проблеми и конфузија

Дејан Дејан

Приватните превозници утре од 10 часот ги паркираат своите автобуси во базите- Скопје без дел од јавниот превоз

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе