Вести Свет

Блинкен: Не можам да ја потврдам вистинитоста на руските обвинувања за обид на Украина да изврши атентат врз Путин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека не може да ја потврди вистинитоста на руските наводи дека Украина се обидела да го убие рускиот претседател Владимир Путин во напад со дронови, но, додаваат британските медиуми, нема доверба во информации што доаѓаат од Кремљ.

Во одговор на прашањето дали САД ќе ја критикуваат Украина доколку сама одлучи да изврши напад врз руска територија, Блинкен кажа дека Украина треба сама да одлучи како да се брани.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

„Тик Ток“: Со нацрт-законот на САД се „гази“ слободата на говорот

Дејан Дејан

Епидемијата на колера им се заканува на милиони Јеменци

Дејан Дејан

Папата Франциск уште еднаш упати повик за мир на Блискиот Исток и Украина

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе