Емисии Наука и здравје Телма амбуланта

Кој може, а кој не може да биде крводарител?- Телма амбуланта

Секој од нас се раѓа со одредена крвна група, А, Б, АБ или нулта, со позитивен или негативен РХ фактор.

Кои крвни групи се компатибилни и дали е точно дека нулта крвна група може да примаат сите? Се практикува ли тоа при трансфузиите или се дава крв од иста крвна група?

Што се’ треба да знаеме за доброволното дарување крв, кој може, а кој не може да биде крводарител?

На оваа тема во Телма амбуланта разговаравме со д-р. Анита Божинова – Петковска – специјалист по трансфузиологија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Топ тема (20.05.2024): ДУИ со обвинувања за изборен инженеринг, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по плус пратеник во петката

Дејан Дејан

КОД: Крај на бегството на Палевски Палчо, за одговори за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе