Вести Магазин

Илон Маск одговари на критиките: Вселената има простор за милијарди сателити

Илон Маск, извршен директор на компанијата за вселенска технологија Спејс Икс, одговори на критиките за сателитски студии, велејќи дека има доволно простор за милијарди сателити во вселената.

Илон Маск, кој беше обвинет дека ја загрозил кинеската вселенска станица поради сателитите Старлинк, одговори на критиките.

Во интервју за „Фајненшл тајмс“, Маск ги негираше тврдењата дека сателитите „Спејс Икс Старлинк“ заземаат премногу простор во орбитата на Земјата.

„Просторот е огромен, а сателитите се толку мали. Не е дека ние ефективно ги блокираме другите на кој било начин. Никого не спречивме да прави ништо, ниту пак сакаме да ги блокираме“, изјави Маск.

Спејс Икс досега испрати речиси 2.000 сателити Старлинк во орбитата, а компанијата планира да лансира повеќе од 40.000 сателити за да обезбеди сателитски интернет пристап низ целиот свет.

Кина се пожали на Спејс Икс до Обединетите Нации

Кина се пожали на Илон Маск до Вселенската агенција на Обединетите нации, велејќи дека сателитите испратени во орбитата за проектот Старлинк претставуваат опасност за вселенската станица.

Пекинг објави дека вселенската станица во земјата имала две „блиски средби“ со сателитите Старлинк и морала да изврши маневар за спречување несреќи.

Настаните се случиле на 1 јули и на 21 октомври, според документот што Кина го достави до Канцеларијата на Обединетите нации за вселенски прашања овој месец.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

По координацијата со пратеничките групи се очекува да продолжи седницата за избор на новата влада

Дејан Дејан

Германските политичари влегоа во спор за репатријација на невработени Украинци

Дејан Дејан

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе