Вести Магазин

Цукерберг купи ново земјиште на Хаваите и покрај протестите

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, ја прошири својата невиртуелна површина со купување на уште едно парче земја на хавајскиот остров Кауаи.

Цукерберг купи уште 110 хектари на хавајскиот остров Кауаи, и покрај протестите на локалното население кои ја презедоа сопственоста на земјиштето, вклучувајќи резервоар и џунгла.

Кралот на социјалните мрежи и неговата сопруга моментално поседуваат 1.400 хектари земјиште на островот, од кои повеќето вклучуваат земјоделски површини.

Меѓу најновите доградби на фармата Коолау вредна 100 милиони долари е акумулацијата Ка Локо, каде што се урна брана во 2006 година по 40 дена дожд и седум лица загинаа, објавија локалните медиуми.

Милијардерот и претходно беше обвинет дека се обидел да го „колонизира“ Кауаи.

Откако парот го купи својот прв замок на островот во 2014 година, тие изградија ѕид од 707 хектари на плажата Пилаа, место кое го сакаат локалното население и патниците.

Закерберг подоцна беше обвинет дека се обидел да ги истера земјоделците-закупци од нивната земја, а три години подоцна тој конечно се откажа и се извини во локалниот весник за обидот за преземање.

Семејството Цукерберг поседува и поголем дел од плантажата Кахуаина и плажата Ларсен, купувајќи дополнителни 600 хектари за 53 милиони долари во април.

Повеќе од 1 милион луѓе ја потпишаа петицијата со која бараат „Стоп за Марк Цукерберг да ја колонизира Кауаи“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Во тешка здравствена состојба и неухрането почина 8 месечно бебе на пат кон скопските клиники

Дејан Дејан

Евроинтеграциите како дел од владината програма

Дејан Дејан

Портокаловата фаза и не почитувањето на препораките на лекарите, ги зголеми повиците од граѓаните до итната медицинска помош

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе