Вести Магазин

Брижит Макрон ќе тужи за лажните објави дека била родена како маж

Француските десничарски теоретичари на заговор сакаат да верувате дека првата дама на Франција, Брижит Макрон, можеби не е толку дама како што мислите.

Најновата луда теорија на заговор што ја погоди земјата е дека 68-годишната сопруга на францускиот претседател Емануел Макрон е родена како маж и го добила името Жан-Мишел Троњо.

Намерите на Првата дама да ги тужи оние што стојат зад оваа чудна теорија, станаа светски наслови на приказната.

Неколку дена, хаштагот #JeanMichelTrogneux беше меѓу најдискутираните теми на Твитер во Франција.

Теоријата на заговор првпат беше објавена во екстремно десничарско списание Faits et Documents во септември. Тогаш списанието тврдеше дека тоа е резултат на тригодишна истрага поддржана од псевдоексперти.

Контроверзното списание редовно објавува теории на заговор, а најновата е неговата најплодна.

Над 66.000 твитови се објавени за ова прашање, но ова не е првпат теории на заговор како оваа да навлезат во францускиот мејнстрим.

Почетокот на пандемијата „Ковид-19“ се покажа како плодна почва за теории на заговор во земјата. Истражувањето претходно оваа година покажа дека Французите биле најскептични кон верувањето во пандемијата и изразувањето скептицизам за вакцините.

Една неодамнешна анкета покажа дека Французите се едни од најскептичните луѓе во светот кога станува збор за добивање вакцина против коронавирус. Само 40 отсто од испитаниците рекле дека ќе ја добијат вакцината кога ќе биде достапна.

Драконските мерки преземени од француската влада во последниве месеци им го отежнуваат секојдневниот живот на невакцинираните луѓе, што резултираше со вакцинирање на повеќе од 70 отсто од населението.

Се верува дека најмалку 70 отсто од населението треба да се вакцинира за земјата да го достигне имунитетот на стадото.

Во 2019 година, едно истражување покажа дека само 33 отсто од луѓето во Франција се согласиле со идејата дека имунизацијата против смртоносните вируси е безбедна.

Иако Французите не се сами во таквите ставови, ниските нивоа на доверба во лекарите и модерната медицина го прават тоа неоспорно.

Во 2018 година, земјата го зголеми бројот на задолжителни вакцини од три на единаесет поради зголемената загриженост во медицинската заедница дека луѓето сè повеќе не ги вакцинираат своите деца против голема кашлица, сипаници, заушки, рубеола, хепатитис Б, грип, пневмонија и менингитис Ц.

Минатата година Макрон се исмеваше со теоретичарите на заговор кои протестираа против инсталирањето на 5G мрежи низ целата земја.

Демонстрантите против 5G во земјата, слично како и нивните американски колеги, ја прифатија идејата дека технологијата носи опасност по здравјето.

Макрон ги обвини демонстрантите дека сакаат да го вратат часовникот во земјата и сакаат да го имитираат „животен стил на Амишите“ – во врска со традиционалистичката христијанска секта во САД која ја избегнува електричната енергија и другите форми на модерно живеење.

Кога беше објавено истражување за теориите на заговор во Франција, изрази изненадување од „колку високо нивоата на верување во теориите на заговор“ се во Франција.

Извештајот насловен „Теории на заговор во Франција“ покажа дека има недостиг на „заедничка доверба“ во земјата, додавајќи дека „не само што верувањата се релативно широко распространети, туку опфаќаат и различни сегменти од општеството“, без оглед на образовните стандарди.

„Теориите на заговор се, на длабоко ниво, испреплетени со високо ниво на недоверба кон другите, особено кон политичката класа. Кога е нарушена довербата во другите и институциите, така е и довербата во официјалните објаснувања и наративи“, се заклучува во извештајот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

ДЗР: За исто работно место, различни плати во државната адмнинистрација

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе