Вести Магазин

Пет очи: Алијансата за разузнавање сака да ја задржи Кина

Формиран во средината на Втората светска војна и обвиткан во тајност со децении, сојузот за споделување разузнавачки информации Пет очи е една од најуспешните мрежи во светот, која ги опфаќа земјите од англосферата на САД, Обединетото кралство, Австралија, Канада и Нов Зеланд.

Обединети со нивните блиски етнички, културни, политички, стратешки и материјални врски, Пет очи оваа година наполнија 75 години. Додека довербата меѓу шпионите е ретка, овој сојуз го издржа тестот на времето.

Дури во текот на 1990-тите беше признаено постоењето на шпионската алијанса, па дури и тогаш, политичарите беа претпазливи да зборуваат за сојузот делумно затоа што малкумина, ако воопшто ги има, се информирани за тоа.

Сепак, за организација која го избегна вниманието, во последниве години се одлучи за појавен профил делумно позиционирајќи се како противник на Кина.

Неодамна, Петте очи објавија ретко соопштение во кое ја осудуваат Кина поради изборите одржани во Хонг Конг. Изјавата беше оценета како „злонамерна“ од кинескиот државен весник „Глобал тајмс“ и остро ја обвини шпионската мрежа дека сака да поттикне нестабилност во Кина.

Пред тоа, Петте започнаа концертно да ја забранат 5Г мрежата на Хуавеј да биде инсталирана во нивните земји, со што Канада е единствената од која се очекува да го следи истиот пример наскоро. Петте очи, исто така, ја фрлија својата тежина зад изјавата за односот на Кина кон нејзиното население Ујгур во провинцијата Ксинџијанг.

Ваквите акции се повеќе ја обликуваат траекторијата на алијансата бидејќи се обидува да обезбеди доминација на англо системот. Кои се Петте очи? Потеклото потекнува од Блечли Парк, англиска селска куќа која стана главен центар на сојузничките обиди да се вклучат во кршење кодови за време на Втората светска војна.

Британската и американската соработка таму ја постави основата за понатамошна соработка бидејќи сеништето на Советскиот Сојуз силно тежеше во имагинацијата на двете земји. Во 1956 година, Нов Зеланд, Канада и Австралија беа поканети да се приклучат на алијансата.

Во неговото јадро, Петте очи постои за собирање и ширење разузнавачки информации со услов земјите да не се шпионираат една со друга и дека постои одреден степен на координација меѓу нивните надворешни политики.

Поранешниот разузнавач кој работеше за Агенцијата за национална безбедност во САД, Едвард Сноуден откри штетни информации за алијансата за тоа дека Петте очи ги шпионираа и западните лидери како поранешната германска канцеларка Ангела Меркел.

Откритијата предизвикаа масовен скандал во тоа време и го истакнаа она што некои го веруваа – дека Петте очи не ги следат само противниците, туку и оние што ги смета за сојузници. Но, откритијата го сменија и начинот на функционирање на Петте очи.

Секоја членка на Петте очи е одговорна за географскиот регион кој го следи, иако има значителни преклопувања. Британија ги следи Европа, Западна Русија, Блискиот Исток и Хонг Конг.

Во меѓувреме, Соединетите Американски Држави исто така го надгледуваат Блискиот Исток плус Кина, Русија, Африка и Карибите. Австралија е одговорна за Јужна и Источна Азија и Нов Зеланд за Јужниот Пацифик и Југоисточна Азија.Канада ја следи внатрешноста на Русија и Кина и делови од Латинска Америка.

Од 2018 година, САД почнаа да споделуваат разузнавачки информации со, како што ги нарекуваат, „партнери со истомисленици“ за да изградат сојуз против Кина, вклучувајќи ги Германија и Јапонија.

На неколку години се објавува идејата за внесување на повеќе земји во ексклузивниот клуб за споделување разузнавачки информации.

Меѓутоа, Јапонија, Германија, па дури и Франција се против тоа, со оглед на културните, етничките и политичките основи на Петте очи, дека хемијата е поверојатно да се разреди наместо да се зајакне.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Сашо Чавдаров

Нови жртви во Грција, туристите бараат разладување во морето но, на сонце се издржува само половина минута

Дејан Дејан

Над 120 затруени со храна во Москва

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе