Вести Магазин

Јапонскиот милијардер Маезава се врати на Земјата по 12 дена патување во вселената

Четириесет и шест годишниот Јусаку Маезава  тргна од космодромот Бајконур во Казахстан на 8 декември со помошникот Јозо Хирано и рускиот космонаут Александар Мисуркин и повторно се врати во Казахстан.

Во соопштението на Руската Федерална вселенска агенција (Роскосмос) се наведува дека „туристичкиот“ вселенски брод Сојуз МС-20 го завршил својот лет, но точното време на слетувањето не е наведено.

Меазава сподели околу 12 дена од вселенскиот живот на својот канал на YouTube.

Јапонскиот милијардер исто така им кажа на своите 1 милион следбеници на платформата како да мијат заби и да се тушираат во вселената.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Дејан Дејан

Струмичанка измамена за повеќе од 8 000 евра

Дејан Дејан

СДСМ се подготвува за внатрепартиски избори

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе