Свет

Демократите и официјално го номинираа Џо Бајден за претседателски кандидат

На вториот ден од националната конвенција на Демократската партија Џо Бајден и официјално беше номиниран за претседателски кандидат за изборите во ноември, кој за влез во Белата куќа ќе се трка со актуелниот американски претседател Доналд Трамп, јави ДПА

За Бајден, поранешен сенатор и потпретседател на земјата, номинацијата доаѓа по повеќе од три децении откако првпат се обиде да стане претседател. Билетот за влез во Белата куќа Бајден ќе го сподели со Камала Харис (55), сенаторка од Калифорнија и првата црнкиња која се кандидира за потпретседател.

-Многу ви благодарам. Од дното на моето срце. Ви благодарам на сите, тоа значи целиот свет за мене и за моето семејство, рече 77-годишниот политичар преку видео-врска по завршувањето на пребројувањето на делегатите.

„Чест ми е да ја прифатам номинацијата на Демократската партија за претседател на САД“, напиша Бајден на Твитер. Својот официјален говор за прифаќање на номинацијата Бајден ќе го оддржи утре, на последниот ден од четиридневната главно онлајн демократската национална конвенција.

Вториот ден од конвенцијата, инаку, продолжи со темата од првиот, нагласувајќи ги пораките за прифаќање на различностите, вклучително и презентирање на широк спектар на етникуми, раси и сексуални идентитети кои ја поддржуваат партијата, додаде ДПА.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Во Швајцарија се одржува дводневна мировна конференција за Украина

Дејан Дејан

Американските сили нападнаа цели на јеменските бунтовници Хути

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе