Економија

Се подготвува нова цена на струјата–ќе има ли поскапување?

Се подготвува нова цена на струјата, откако пресметките беа пролонгирани поради вонредната состојба во која се наоѓаше државата. Од Регулаторната комисија за енергетика за Телма велат дека се подготвуваат финалните одлуки, по што за неколку дена ќе биде соопштена конечната цена.

Оттаму засега не прецизираат какви се барањата на енергетските компании, но според сознанијата на Телма, најверојатно корекцијата ќе оди во нагорна линија. Од Регулаторна комисија за енергетика посочуваат дека досега немаат добиено барање за кое се однесува за промени во делот на ефтината тарифа.

Паралелно со пресметките за струјата се прават и пресметки за цената на парното греење, за што не е исклучено да нема значителна корекција од постоечката цена.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Претходната влада буџетот го оставила во алармантна состојба, вели Мицкоски- СДСМ демантира „имаат пари за се“

Дејан Дејан

РЕК Битола почна да работи со два блока

Дејан Дејан

Ребалансот на буџетот на седница на Влада

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе