ЗОИ 14.ДЕН,ПРВ ЗЛАТЕН МЕДАЛ ЗА РУСИЈА,МАШКИОТ БИАТЛОН 4×7,5 ЗА ШВЕДСКА

14 ден од ЗОИ во Пјонгчанг донесе борба за медали во 5 спортови. Во машкиот битлон ,штафетата 4 пати 7 ,5 километри заврши победнички за Шведска ,во состав Пепе Фемлинг,Јеспер...

ЛЕ: МИЛАН И АРСЕНАЛ ЌЕ СЕ СУДРАТ ВО 1/8 ФИНАЛЕТО

Во Нион седиштето на Уефа, денеска беа извлечени двојките за вториот круг од фазата на елиминации во Лига Европа.Како најатраkтивна двојка ждрепката ги одреди гигантите Милан и Арсенал.За другите 7...

Евроголот на Фелипе го спаси Вардар против Шкендија

Вардар и Шкендија одиграа реми 1-1 во првиот натпревар од четвртфиналето во фудбалскиот Куп на Македонија. Со овој резултат заврши и првиот нивни меѓусебен дуел во првенството, што се одигра...

КАНАЃАНИТЕ БЛЕСКААТ ВО УМЕТНИЧКО ЛИЗГАЊЕ,ТРЕТО ЗЛАТО ЗА БИАТЛОНЕЦОТ ФУРКАД

На ЗОИ во Пјонгчанг,канаѓаните Теса Врчју и Скот Моар освоија златен медал во уметничко лизгање во танцови двојки и влегоа во олимиската историја како најтрофеен пар.Дуото од Канада лизгаше за...

Дибиров во идеалниот тим, Марсениќ го има вториот најубав гол

Тимур Дибиров и Мијајло Марсениќ се двајцата ракометари на Вардар кои добија индивидуални признанија по завршувањето на 12. коло во Лигата на шампиони. Дибиров со 11 голови го предводеше европскиот...

Давитков не менува, со проверени сили на Словачка

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го скрати списокот на 16 играчи и со проверени сили без да експериментира ќе се подготвува за мечот против Словачка во рамките на...

Избраниците на Џејмс подобри од тимот што го одбра Кари

Тимот на Леброн Џејмс славеше над тимот што го состави Стеф Кари со 148:145 на 67 издание од „ол стар“ мечот одигран во Лос Анџелес за првпат во новиот формат...

Без победник на дербито во Тетово

Шкендија и Вардар ремизираа на дерби од 19. коло со кое продолжи шампионатот во Првата македонска фудбалска лига. Резултати 19. коло: Шкендија - Вардар 1:1 Шкупи - Академија Пандев 5:2...

ЗОИ 2018: НОРДИЕЦОТ СТАВРЕ ЈАДА ПОСЛЕДЕН НА СПРИНТОТ ОД 1.4 КМ,ГЕРМАНИЈА ВОДЕЧКА ПОСЛЕ 4.ДЕН

Ставре Јада ја мина целта на последното 80-то место во машкиот спринт со класичен стил на Олимпијадата во Јужна Кореја,но заврши како 79-ти поради дисквалификација на кинезот Сун.Македонскиот натпреварувач и...

Крамер со олимписки рекорд во брзо лизгање го одбележа денот во Пјонгчанг

На вториот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг беа поделени шест комплети на медали од кои по четири освоија Канада и Норвешка. Сноубординг, „слоупстајл“, мажи: 1. Редмонд Џерард (САД)...