Вести Спорт Топ вести

Германците незапирливи на отварањето на Европското првенство

Германската фудбалска репрезентација со фуриозен вовед на Европското првенство. Домаќинот на завршниот турнир ја декласираше Шкотска со 5:1 во првиот меч од групата А.

Првиот гол за „панцерите“ беше дело на Вирц во 10-тата минута. Водството на Германците го дуплира Мусиала во 19-тата, а пред паузата за одмор погоди и Хаверц од пенал.

„Петардата“ беше комплетирана со головите на Фулкруг и Џан, додека единствениот погодок за Шкотите беше дело на Рудигер, кој во 87 минута на несреќен начин ја пренасочи топката кон сопствената мрежа.

Таравари: Добрата дигитализација направила револуција и огромни заштеди во здравството во други држави

Игор Стојковски – нов директор на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија

Ристовски: Легитимна е онаа федерација која што ќе пријави систем на натпреварување