Вести Македонија Најважни

Телма дознава: Приведен е Иџет Мемети, член на Совет на јавни обвинители

Телма неофицијално дознава дека е приведен Иџет Мемети, член на Совет на јавни обвинители, тој е и поранешен Народен правобранител кој ја извршувал функцијата од декември 2004 до 2020 година.

Извршен претрес во канцеларијата на Иџет Мемети

Има сомнение дека Мемети заедно со Наке Горгиев имал влијание злоупотребувајќи ја позицијата заменик претседател на Советот на јавни обвинители во случајот барање на мито за олеснителни околности за екс градоначалникот кој е во притвор Боро Петрушевски.

Се чека потврда од МВР.

Според информациите на Телма, судијата Горгиев е опфатен во истрага поради сомнеж за барање мито и за поткуп. Во моментот се во тек активности поврзани со судискиот имунитет. За имунитетот на судиите е задолжен Судски совет, а при истраги за судии, сите мерки кои се бараат од страна на надлежните органи за истражување треба да бидат одобрени од Судскиот Совет кој треба да биде известен за тоа.

Врховниот судија Наќе Георгиев уапсен за вмешаност во поткуп од 10.000 евра во врска со случајот на поранешниот градоначалник на Ново Село кој беше фатен во шверц на марихуана

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе