Одбојка Спорт

Одбојкарите пружија достоен отпор во дуелот против фаворитот Полска

Македонската машка одбојкарска репрезентација го забележа првиот пораз на Европското првенство што се одржува во Скопје.

Нашата селекција во соочувањето со Полска е совладана со 3:0, но избраниците на селекторот Јошко Миленковски пружија достоен отпор во мечот репрезентацијата која важи за еден од фаворитите за златниот медал.

Македонските одбојкари одлично го одиграа вториот сет во кој беа рамноправен противник, но на крајот Полјаците го решија во своја полза со 25:21, а во првиот славеа со 25:12.

И во третиот сет доминираше нашиот противник кој на крајот до победата стигна откако славеше со 25:14.

За нашите репрезентативци следува заслужен одмор од еден ден, а веќе во вторник не очекува соочувањето со уште еден фаворизиран противник, Холандија, а натпреварот во арената Борис Трајковски почнува во 17 часот.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе