Одбојка Спорт

Ѓорѓиев: Победа за историја, историски пласман во осминафиналето

Македонската одбојкарска репрезентација со победата од 3:0 во дуелот против Црна Гора дефинитивно обезбеди пласман во осминафиналето на Европското првенство што е најголем успех во историјата на националниот тим.

“Оваа победа многу значи. Имаме шест бода и одиме во осминафиналето што е прв пат во нашата историја. Горд сум на овие момци. Повторно покажаа срце, дух, менталитет, македонски менталитет дека никогаш не се откажуваме, дека секогаш даваме сто отсто и под притисок и сега може да уживавме во моментот”, изјави капитенот на репрезентацијата Никола Ѓорѓиев.

На крајот од натпреварот тој им се заблагодари на гледачите за огромната поддршка и ги повика и до крајот на шампионатот да биде со нашиот состав, кој и натаму ќе возврати со добра игра.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе