Одбојка Спорт

Проектил на Азиз, соборен светскиот рекорд во Скопје

Репрезентацијата на Холандија во дуелот против Полска забележа пораз од 3:1, но првата ѕвезда во тимот Нимир Абдел Азиз си обезбеди место во историјата на големите репрезентативни натпреварувања забележувајќи најголема брзина на еден сервис.

Холандскиот репрезентативец во текот на првиот сет при резултат 15:14 сервираше со брзина од 137 километри на час што е нов рекорд на светските и европските првенства.

Досегашниот рекорд беше во сопственост на Полјакот, Вилфредо Леон кој има сервис од 136 километри на час забележан за време на еден натпревар од Светската лига на нации.

Леон е апсолутен светски рекордер со сервис од 138 километри на час забележан за време на настап за својот клуб Перуџа.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Desk

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе