Ракомет Спорт

Македонија потклекна во финишот против Египет

Македонската ракометна репрезентација загуби од Египет со 32-25 на првата од двете предвидени контроли во Каиро. Избраниците на селекторот Кирил Лазаров паднаа во второто полувреме, кога домаќинот ја направи клучната разлика.

Во првиот дел нашите ракометари беа рамноправни и натпреварот се играше речиси гол за гол, а на паузата „фараоните“ водеа со 12-10. Играта на Македонија комплетно падна во последните 15 минути кога при резултат 19-18, домашната селекција направи серија од 4-0 и стигна до опиплива предност.

Селекторот во финишот им даде шанса за деби и на младите Митев, Атанасијевиќ и Симоноски. Последниот гол на натпреварот беше дело на Кузманоски од пенал за конечни 32-25.
Никола Митревски на голот имаше 11 интервенции, Филип Талески беше најефикасен во нападот со шест голови.

Утре од 17 часот, Египет и Македонија ќе го одиграат и вториот пријателски натпревар.

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје