Спорт Фудбал

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Во исчекување на евентуалната санкција за неспортското однесување на Мирлинд Даку, Фудбалската федерација на Албанија и официјално се извини за искажаното по натпреварот со Хрватска на членот на националниот тим.

“Албанската фудбалска федерација го признава неодамнешниот инцидент со нашиот играч Мирлинд Даку, кој се случи по натпреварот меѓу Албанија и Хрватска. Разбираме дека среде спортско натпреварување емоциите растат, постапките на Мирлинд беа несреќна реакција на една исклучително напната ситуација.

Мирлинд Даку веќе изрази длабоко каење за своите постапки и упати јавно извинување. Тој ги разбира последиците од неговото однесување и ја презеде целосната одговорност. Овој инцидент не го одразува неговиот карактер ниту вредностите кон кои ние како федерација се придржуваме“, се вели во соопштението на Албанската фудбалска федерација.

Според се уште не потврдени информации евентуалната казна за Даку треба да се изрече денеска и таа ќе биде забрана за настап на еден натпревар.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе