Спорт Фудбал

Холандија и Франција први играа натпревар без голови

Во последниот дуел од денешната програма на Европското првенство во фудбал се одигра и првиот меч на кој мрежите мируваа на двете страни.

Во соочувањето на поранешните европски шампиони Холандија и Франција се заокружи втората рунда во Д групата, а со натпреварот без погодоци на крајот најголем губитник е Полска која по поразот од Австрија со 3:1 сега дефинитивно нема шанси за евентуално продолжување на натпреварите.

Претходно Австрија со головите на Траунер, Баумгартнер и Арнаутовиќ од пенал триумфираше над Полска за која единствениот гол го постигна Пјонтек.

На стартот од денешната програма Украина славеше над Словачка со 2:1.

Словаците поведоа со голот на Шранц, потоа во второто полувреме Шапаренко и Јаремчук и донесоа победа на Украина.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе