Ракомет Спорт

Еурофарм Пелистер следната сезона ќе биде дел од ракометната елита

Македонија и во следната сезона ќе има свој претставник во Лигата на шампионите, откако Европската ракометна федерација му даде покана за учество на македонскиот првак.

Еурофарм Пелистер е еден од седумте тима кои следната сезона ќе биде дел од елитното ракометно натпреварување. Битолчани денеска добија покана за учество во Лигата на шампионите, а меѓу оние кои ќе бидат дел од елитата на Стариот континент се Загреб, Нант, ПИК Сегед, Киелце, Динамо Букурешт и Фредериција.

ЕХФ ги одби барањата на Елверум, Порто, Татран Прешов, Бидасоа и Шафхаузен кои во следната сезона ќе партиципираат во Европската лига.

По оваа одлука јасно е дека вицешампионот Вардар има директен пласман во второто по ранг европско натпреварување, а во квалификациите ќе партиципира Алкалоид додека Охрид и Тиквеш најверојатно ќе бидат дел од Европскиот куп.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе