Спорт Фудбал

УЕФА отвори истрага за однесувањето на Даку

Дисциплинската комисија на УЕФА вечерва објави соопштение во кое се потенцира дека е отворена истрага против репрезентативецот на Албанија, Мирлинд Даку и тоа поради неспортско однесување по натпреварот со Хрватска.

Даку на крајот од средбата скандираше навредливи зборови за Македонците што беше прифатено и од навивачите на трибината.

УЕФА отвори и истрага за неспортското навивање за време на истиот натпревар и во извештајот се вели дека ќе се истражуваат навредите на расистичка и национална основа од страна на поддржувачите на двете селекции.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе