Спорт Фудбал

Македонија бележи пад од две места на ранг листата на ФИФА

По двата порази во контролните натпревари што ги одигра во текот на овој месец фудбалската репрезентацијата на Македонија бележи пад од две места на ранг листата на ФИФА.

Нашата селекција следните четири недели ќе ги мине на 71-то место зад репрезентацијата на Исланд која напредуваше две позиции, а пред националните тимови на Црна Гора, Северна Ирска и Грузија.

Од нашите следни противници во Лигата на нации, Ерменија се наоѓа на 96-тото место, Летонија е 138-ма, а веднаш зад неа е репрезентацијата на Фарски Острови.

На чело и натаму е Аргентина пред Франција и Белгија, следуваат Бразил и Англија кои ги заменија местата, а најдобрата десеторка на планетава ја заокружуваат Португалија, Холандија, Шпанија, Хрватска и Италија.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе